دبلیو دی آر(WDR) چیست؟

دبلیو دی آر(WDR) چیست؟
حتما شما هم بارها و بارها این کلمه را از زبان فروشندگان، بازاریابان و مسئولین فنی بخش دوربین های مدار بسته شنیده اید، دبلیو دی آر (WDR).
کلمه ای که با قدرت و به عنوان یک مزیت بالا برای هر نوع دوربین مدار بسته به کار می رود. اما به راستی دبلیو دی آر (WDR) چیست؟ و چه ویژگی خاصی را برای دوربین های مدار بسته ایجاد می کند؟
اصطلاح دبلیو دی آر (WDR) که مخفف عبارت Wide Dynamic Range به معنی لغوی بازه دینامیکی بالا می باشد.
بازه دینامیکی یا Dynamic Range چیست؟
در دوربین های مداربسته به میزان توانایی دریافت تصاویر در بازه های نوری متفاوت بازه دینامیکی دوربین مدار بسته می گویند. هرچه قدر این دامنه بیشتر باشد به این معنی است که دوربین مدار بسته توانایی بیشتری برای دریافت تصاویر در اختلاف نور متفاوت دارد. معمولا و در بیشتر دوربین های مدار بسته معمولی این بازه عددی برابر 50db است.(دامنه دینامیکی چشم انسان عددی تقریبا برابر 100db است.)
دبلیو دی آر (WDR) چیست؟
حال به شرح دبلیو دی آر(WDR)  می پردازیم. معمولا نصب دوربین مدار بسته در محیط های مختلفی انجام می شود که هرچقدر هم درست کارشناسی شده باشند بازهم اختلاف سطح نور را دارا هستند. این اختلاف سطح نور منجر به تاریکی و عدم تشخیص تصویر می شود، به این شکل که وجود نور قوی باعث بسته شدن دیافراگم دوربین شده و قسمت های کم نور به صورت کاملا تاریک نمایش داده می شوند، زمانی که منبع نوری قوی (مانند خورشید) در یک محیط نسبتا تاریک وجود داشته باشد، این مشکل به شکل شدیدتری نمایان خواهد شد.تاریکی تصویر در تصاویر رستوران ها و فروشگاه ها که دارای پنجره های بزرگ هستند مشهودتر است.
برای رفع این مشکل تکنولوژی Wide Dynamic Range معرفی و ارائه گردید، این تکنولوژی همان طور که در بالا اشاره کردیم به اختصار دبلیو دی آر(WDR)  نامیده می شود. در دوربین های مدار بسته مجهز به تکنولوژی دبلیو دی آر(WDR) دو سنسور CCD، یکی با سرعت بالا و دیگری با سرعت پایین وجود دارد. بدین ترتیب دوربین با هر CCD یکبار تصویر را اسکن می کند.
بار اول با سرعت عادی و بار دوم با سرعت بالا. بار اول با CCD معمولی فضای داخل را اسکن می کند و بار دوم با CCD سرعت بالا فضای پر نور بیرون را و در نهایت پردازشگر تصویر نصب شده در دوربین دو تصویر را با هم ترکیب (Superimposes) می کند تا به یک تصویر مناسب که هم فضای داخل و هم فضای خارج را بطور واضح نمایش می دهد، دست یابد. و به این صورت مشکل عدم تشخیص تصویر و تیره بودن آن در فضاهای اینچنینی رفع می گردد. دوربین های مجهز به تکنولوژی دبلیو دی آر(WDR)  تفاوت قیمت کمی با دوربین های مدار بسته معمولی دارند و اگر شما خواهان بهترین کیفیت و امنیت خاطر از سیستم حفاظتی خود هستید بهتر است که در این مورد نیز دقت کنید و توجه داشته باشید که اگر در محلی که قصد نصب دوربین مداربسته دارید، تضاد نور زیاد است یا زاویه لنز دوربین بسمت درب ورودی یا پنجره هاست(منبع نور)، فقط و فقط دوربینی مجهز به تکنولوژی دبلیو دی آر(WDR)  پاسخگوی نیازتان خواهد بود.
البته باید اشاره کنیم که این تکنولوژی نیز عاری از عیب نیست و موارد سطحی را به دنبال دارد، در تصاویر دوربین های مدار بسته مجهز به دبلیو دی آر(WDR)  در قسمت های مختلف تصویر ممکن است متفاوت باشد. (به خصوص تصاویر قسمت های تیره تر دارای نویز بیشتری است.)، همچنین ممکن است سطح روشنایی قسمت هایی که بین دو سطح با روشنایی مختلف قرار دارند متفاوت باشد و زنده بودن رنگ ها به شدت کاهش یابد.
1395/03/06

عضویت در خبرنامه: