درباره پردازنده های شرکت اینتل چه می دانید؟

درباره پردازنده های شرکت اینتل چه می دانید؟
تفاوت بین پردازنده های Core i3 ، Core i5 ، Core i7 اینتل چیست ؟
 همان طور که می دانید تراشه های Sandy Bridge  ( نسل دوم ) پردازنده اینتل مدتی است که در بازار استفاده می شوند و صندوق های فروشگاهی پوزبانک نیز مجهز به آن ها هستند. اینکه در کنار انتخاب صندوق فروشگاهی پوزبانک انتخاب پردازشگر مورد استفاده نیز بنا به سلیقه مشتری انجام می شود بهانه ای شد تا به شرح برخی تفاوت های مدل های این پردازنده ها با نام های Core i3 ، Core i5 و Core i7 بپردازیم.
به زبان ساده و ابتدایی می توان گفت که یک پردازنده Core i7 از یک پردازنده Core i5 بهتر و همچنین یک پردازنده Core i5 از یک پردازنده Core i3 بهتر است.
اما این نام ها و اعداد ممکن است شما را سردرگم کرده و به اشتباه بیاندازد، در واقع نه یک پردازنده Core i7 واقعا 7 هسته دارد و نه یک پردازنده Core i5 واقعا 5 هسته و نه حتی یک پردازنده Core i3 واقعا دارای 3 هسته است.این اعداد علاوه بر تفاوت در نامگذاری بیشتر بر اساس توانایی پردازش نسبی این پردازنده انتخاب شده اند. همچنین باید در نظر داشته باشید که تعداد هسته های یک پردازنده معیار سرعت آن نیست و فقط قدرت پردازش هرهسته ملاک قوی بودن یک پردازنده است.
آراد تجهیز نیکان
توانایی پردازش این پردازنده ها علاوه بر این با درجه بندی ستاره ای نیز مشخص می گردد، این درجه بندی معیار سرعت و قدرت پردازنده های شرکت اینتل است، به این ترتیب که پردازنده Core i3 با سه ستاره و پردازنده Core i5 با چهار ستاره درجه بندی شده اند و البته Core i7 ها هم دارای پنج ستاره هستند. این درجه بندی ستاره ای قطعا از سه ستاره آغاز نمی شود و پردازنده های قدیمی تر اینتل – Celeron  و Pentuim – به ترتیب یک و دو ستاره دارند.
این سه پردازنده ظاهرا بسیار به هم شبیه هستند اما با توجه به رده بندی بالا باید گفت که این درجه بندی با توجه به فاکتورهایی شامل تعداد هسته ها ، سرعت ساعت یا همان Clock Speed که بر اساس گیگاهرتز اندازه گیری می شود، اندازه حافظه کش پردازشگر و همچنین برخی از امکانات ویژه پردازنده های اینتل مثل Turbo Boost و Hyper-Threating ایجاد شده است.
به یک نکته مهم توجه کنید که هسته های پردازنده ها بر اساس نوع دستگاهی که بر روی آن استفاده می شوند طبقه بندی می شوند برای مثال برخی از آنها برای لپتاپ ها و برخی دیگر برای دسکتاپ ها طراحی شده اند. هر کدام از این گروه ها برای خود ویژگی های خاصی دارند ، که ما فقط در خصوص پردازنده های سیستم های دسکتاپ صحبت می کنیم و بصورت ویژه در خصوص نسل دوم هسته های CPU که به Sandy Bridge معروف هستند صحبت خواهیم کرد. 
در هر پردازشگر تعداد مشخصی هسته وجود دارد که در بالا به آن ها اشاره شد، هرچه تعداد این هسته ها در پردازشگری بالاتر باشد میتوان تعداد وظایف بیشتری را در یک لحظه بین آن ها تقسیم و پردازش کرد.
پردازنده های  Core i5 و Core i7 به تکنولوژی توربو بوست(Turbo Boost)  هستند، این تکنولوژی باعث می شود که پردازنده در صورت نیاز سرعت ساعت خود را افزایش دهد. حداکثر این سرعت به تعداد هسته های فعال پردازشگر، درجه حرارت آن و پردازش های موجود در پردازشگر و عوامل بسیار دیگری وابسته است. متاسفانه پردازنده های Core i3 به این تکنولوژی مجهز نیستند و به همین علت از نظر سرعت در رقابت با پردازنده Core i5 و Core i7 بسیار عقب تر هستند.
حافظه کش CPU چیست و چه کاربردی دارد ؟
هنگامی که پردازشگراین موضوع را تشخیص دهد که عملی را مدام تکرار می کند و از یک داده خاص استفاده می کند، این داده را در حافظه کش خود حفظ میکند. حافظه کش شباهت بسیاری به حافظه RAM دارد و فقط کمی سریعتر از آن عمل میکندچراکه به نوعی روی خود پردازشگر طراحی شده و بسیار به آن نزدیک است.
حافظه کش پردازنده و حافظه RAM اطلاعاتی را ذخیره می کنند که به صورت مداوم استفاده می شوند، بدون وجود آن ها پردازنده مجبور می شود برای خواندن اطلاعات مرتبا با هارد دیسک در ارتباط باشد که بسیار زمان بر است. به طور ساده تر می توان گفت که حافظه RAM مانع ارتباط زیاد با هارددیسک و حافظه کش به کاهش ارتباط با حافظه RAM کمک می کند. در نتیجه با افزایش حافظه کش یا RAM سرعت دسترسی به اطلاعات نیز افزایش می یابد. تمامی پردازشگرهای Core i5به غیر از 661 که 4 مگابایت کش دارد، دارای 6 مگابایت حافظه کش هستند و تمامی پردازشگرهای Core i7 دارای 8 مگابایت حافظه RAM هستند. این دقیقا مهمترین دلیلی است که پردازشگرهای Core i7 از Core i5  ها سرعت بیشتری دارندو بدیهی است که پردازشگرهای Core i5 از پردازشگرهای Core i3 سریع تر هستند.

پردازنده صندوق های فروشگاهی پوزبانک
 
 تکنولوژی Hyper-Threading 
پردازش ها در پردازشگرها با عنوان Thread انجام می گیرند. در حالت عادی هر هسته از پردازشگر فقط می تواند در لحظه یک Thread  را پردازش کند و به این ترتیب پردازشگری که دارای دو هسته باشد تنها توانایی پردازش دو Thread را به صورت همزمان دارد. به همین منظور شرکت اینتل تکنولوژی Hyper-Threading را ارائه داده است. با این تکنولوژی هر هسته به تنهایی قابلیت پردازش چندین Thread در لحظه را دارد.
برای مثال یک پردازنده Core i3  دارای دو هسته بوده ومی تواند تنها دو عدد Thread را پردازش کند اما با این تکنولوژی قابلیت پردازش دو عدد Thread دیگر را نیز پیدا می کند و در لحظه 4 Thread را بر روی هر دو هسته پردازش می کند.
 
با توجه به توضیحات بالا اگر فرض را بر این بگیریم که یک پردازشگر Core i3 که به تکنولوژی Hyper-Threading مجهز است قابلیت پردازش 4 Thread  را داشته باشد، یک پردازشگر Core i5 که دارای 4 هسته است در حالت عادی 4Thread را پردازش میکند و در این حالت با پردازشگر Core i3  که به تکنولوژی Hyper-Threading مجهز است از نظر قدرت پردازش برابری می کند.
شاید این موضوع دلیل اصلی تمایز و برتری پردازشگرهای Core i7 باشد. این پردازشگر علاوه بر اینکه دارای 4 هسته می باشد به تکنولوژی Hyper-Threading نیز مجهز می باشند و انکان پردازش هم زمان 8 Thread را دارند. این ویژگی و همچنین 8 مگابایت حافظه RAM و دارا بودن تکنولوژی Turbo Boost این پردازشگر را در رده بالایی نسبت به دیگر پردازشگرها قرار می دهد.
 
در پایان باید گفت که با توجه به نیاز شما و کاری که با سیستم خود انجام می دهید تصمیم بگیرید. اگر جزو کاربرانی به شمار می آیید که ساعات بسیاری را با کار با سیستم می گذرانید و قدرت پردازشی زیادی را از سیستم انتظار دارید می توانید از بین گزینه های Core i5 و Core i7 یکی را انتخاب کنید، اما اگر صرفا جهت کاربری روزانه و فعالیت های معمولی از سیستم استفاده  می کنید، می توانید با هزینه ای پایین تر از پردازشگری مثل Core i3 استفاده کنید.
1395/01/26

عضویت در خبرنامه: