دوربین دید در شب (IR LED) چیست؟

دوربین دید در شب (IR LED) چیست؟
اگر شما هم به دنبال خرید یک دوربین مدار بسته باشید، و یا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید حتما بارها و بارها مزیت دید در شب بودن دوربین مدار بسته را شنیده اید، تفاوتی ندارد که دوربین مد نظر شما از نوع دوربین های آنالوگ (AHD) باشد یا دوربین های تحت شبکه. در هر صورت این ویژگی غیرقابل چشم پوشی خواهد بود.
در کل و به اصطلاح ساده دوربین دید در شب دوربینی است که در صورت عدم وجود روشنایی و تاریک بودن محیط تحت پوشش نیز قابلیت تشخیص و ضبط تصاویر را دارد.
حال به صورت تخصصی تر به تعریف قابلیت دید در شب یا IR LED در دوربین های مدار بسته می پردازیم.
واژه IR به معنای طیف مادون قرمز است، دوربین IR LED یعنی دوربین مدار بسته ای که از طریق LED های مادون قرمز محیط تحت پوشش خود را در تاریکی و عدم وجود منبع نوری روشن نموده و توانایی تصویربرداری را ایجاد می کند.
امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می‌شود. این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیش تر از امواج مرئی و بسامد (فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی، که کم‌ترین شکست را نسبت به بقیۀ رنگ‌ها دارد قرار می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ یا مادون قرمز می‌گویند.
امواج مادون قرمز به وسیله چشم انسان قابل روئیت نیستند اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند. اگرچه نور توسط خود دوربین برای روشن شدن محیط تولید می شود اما این نور برای انسان قابل مشاهده نخواهد بود  و به این ترتیب دوربین های دید در شب میتوانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را روشن کنند. 

برد مادون قرمز در دوربین مدار بسته

برد دید در شب مادون قرمز به معنای بیشترین عمق دیدی است که به وسیله دوربین در تاریکی قابل دیدن است. این برد به دو اصل مهم وابسته است. اول میزان قدرت LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین و دوم میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین مداربسته به امواج مادون قرمز.
میزان قدرت  LEDها با توجه به تعداد و نوع آنها مشخص خواهد شد. این LEDها تشابه زیادی با LEDهای نوری معمولی دارند و دقیقا به همان نحوه عمل می کنند. باید توجه داشته باشید که نور مادون قرمز از برد کمتری نسبت به نور مرئی برخوردار است و قسمت وسیعی از طیف آن امکان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر دوربین نور دوربین به وسیله آن منعکس می شود.
حساسیت چیپ تصویر نسبت به نور مرئی و نامرئی با هم متفاوت است. این به آن معناست که ممکن است یک چیپ حساسیت خوبی نسبت به نور مرئی داشته باشد اما حساسیت آن برای امواج مادون قرمز کم باشد. 
پرتو مادون قرمز همچنین امکان شناسایی رنگ ها برای حسگر دوربین را از بین خواهد برد و تمامی تصاویری که از طریق روشنایی این چراغ ها ضبط شده باشند به صورت سیاه و سفید دیده می شوند. 

چرا امواج مادون قرمز ؟

طبیعتا استفاده از امواج مرئی برای این کار منطقی نیست چراکه در این صورت محل نصب دوربین روشن شده و خود دوربین نیز در معرض توجه قرار می گیرد پس باید از امواجی با طول موج بالاتر یا پایین تر از بازه نور مرئی استفاده کرد. از طرفی تمامی امواج نوری با طول موج پایین تر از نور مرئی مانند اشعه ماورابنفش، اشعه ایکس، اشعه گاما و … برای انسان خطرناک هستند (و البته از بسیاری از سطوح رد شده و انعکاسی مشابه نور ندارند) در بین امواج نوری با طول موج بیشتر نیز تنها امواج مادون قرمز هستند که رفتاری مشابه نور مرئی دارند و در امواج رادیویی این رفتار مشابه نور نخواهد بود و در نتیجه تصویر ایجاد شده مشابه تصویر محیط نخواهد بود.

آیا امواج مادون قرمز برای بدن انسان مضر است؟

در این زمینه تحقیقات متعددی انجام شده که همگی آنها دلالت بر این دارند که ضرر این امواج از نور مرئی بیشتر نیست، و به همین علت نگرانی زیاد بی مورد است. ضمن اینکه این امواج اکثرا در هنگام تاریکی و عدم وجود نور مرئی فعال می شوند.

نقاط ضعف دوربین  دید در شب  یا IR LED

اگرچه تکنولوژی دید در شب برای دوربین های مدار بسته بسیار کارآمد بوده است اما مانند بسیاری از تکنولوژی های دیگر نقاط ضعفی نیز دارد، البته این موارد مواردی نیستند که بتوان گفت کاربرد بسیار زیاددوربین های دید در شب را می شود نادیده گرفت.
اولین و شاید مهم ترین ضعف این تکنولوژی برد پایین آن نسبت به نور مرئی است، با توجه به اینکه امواج مادون قرمز یا IR برد پایین تری نسبت به نور معمولی دارند برد مفید دوربین های دید در شب معمولا بیشتر از 60 متر نیست، و البته نسبت به شرایط محل ( محیط کاملا تاریک و باز) این برد ممکن است کمتر نیز بشود.
ضعف دیگری که در دوربین های مدار بسته دید در شب به چشم می خورد، اشباع تصویر است، به این معنی که به دلیل پرتاب نور بالا در این دوربین ها و رنگی نبودن تصاویر در تاریکی در صورت نزدیکی بیش از حد اجسام یا افراد ممکن است تصویر کاملا سفید به نظر برسد و امکان تشخیص را کاهش دهد.
مورد دیگر و البته آخرین مورد که متاسفانه نور مادون قرمز از شیشه نمی تواند عبور کند و همچنین سطوح فلزی و شیشه ای این امواج را منعکس کرده و بر می گردانند، به همین علت امکان دیدن اجسام از پشت شیشه کاهش می یابد و برای تشخیص تصاویری مانند پلاک خودرو ممکن است تصویر کاملا سفید به نظر بیاید، به همین دلیل در چنین مواردی از نور مرئی و دوربین بدون دید در شب استفاده می شود.
با توجه به اهمیت تشخیص و ضبط تصاویر در زمان های عدم حضور در محل، که معمولا نیز شب ها اتفاق می افتد، در هر صورت داشتن یک دوربین مدار بسته که به تکنولوژی دید در شب مجهز باشد بسیار بهتر از نداشتن آن است. همچنین در نظر داشته باشید که نظر کارشناس فنی هنگام نصیب دوربین ها و فضای محل مورد نظر نیز بر کارآمدی هر دوربین مدار بسته ای تاثیری به سزا و غیرقابل چشم پوشی دارد.
در نظر داشته باشید که کارشناسان فنی شرکت آراد تجهیز نیکان در تمامی روزها و ساعات اداری آماده مشاوره رایگان در این زمینه خواهند بود.
 
1395/02/30

عضویت در خبرنامه: