شهر امن چیست ؟

شهر امن چیست ؟
انسان همواره به دنبال تامین امنیت ، به عنوان یکی از نیاز های اساسی خود است .
امروزه با توجه به مفهوم امنیت شهروندان و روش های ارتقا آن به عنوان یکی از اولویت های اساسی طراحان و برنامه ریزان شهری تبدیل شده است. توجه به امنیت شهری به عنوان بستر اساسی برای ایجاد ارتباطات اجتماعی و ارائه خدمات عمومی و در نتیجه ایجاد شهری پایدار و سالم مورد توجه نظریه پردازان شهری واقع گرفته است.
شهر هوشمند، شهری  است که بصورت دائمی توسط سنسورهای مختلف مورد کنترل و تجزیه تحلیل قرار دارد و اطلاعات ارسال شده ی این سنسورها توسط مرکز کنترل هوشمند دائما تجزیه تحلیلی می شود. یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین سنسورهایی که می تواند به ایجاد شهر امن  کمک کند، دوربین های مدار بسته است. در حال حاضر محال است که از خیابانی عبور کنید که در آن دوربینهای مداربسته دولتی یا خصوصی ناظر اعمال شما نباشند. دوربینهای ترافیکی، دوربینهای پلیس راهنمایی و رانندگی دوربینهای کنترل طرح ترافیک، دوربینهای بانکها و موسسات مالی، دوربینهای مداربسته شرکتها و مغازهها؛ همه چشمانی همیشه بیدار هستند که اعمال و رفتار شهروندان را زیر نظر دارند. با توجه به گفته های کارشناسان ، تا زمانی که این دوربینها اعمال و رفتار شهروندان را در محیطهای عمومی زیر نظر داشته باشند، خط قرمزی نادیده گرفته نشده است برعکس این اقدام تاثیر بازدارند در ارتکاب جرایم دارد چراکه مجرمانی که میدانند اعمال آنها 24 ساعت شبانه روز ثبت میشود، به راحتی اقدام به ارتکاب جرم نمیکنند. به عبارتی هزینه های ارتکاب جرم برای این افراد بالا میرود. اما اگر این دوربینهای مداربسته حریم خصوصی افراد را به خطر اندازد جرم و قابل تعقیب خواهد بود. حریم خصوصی یکی از حقوق شهروندان محسوب میشود که به راحتی نمیتوان آن را نقض کرد. بنابراین خط قرمز استفاده از دوربینهای مداربسته، حریم خصوصی افراد است. تا زمانی که این دوربینها وارد این حریم نشده اند، جرمی را مرتکب نشده اند. استفاده از دوربین مداربسته برای اهداف مشروع قانونی و برای حفظ امنیت مشکلی به وجود نمیآورد.
دوربین های مداربسته در سطح شهر با رویکرد دوهدف اساسی دائما در حال ارسال تصاویر به مرکز کنترل می باشند:
 
هدف اول: تاثیر در بهبود کیفیت زندگی شهروندان شهرهای هوشمند
هدف دوم: افزایش میزان سطح امنیت افراد در شهر هوشمند
 
دوربین های تعبیه شده در سطح شهرها دائما در حال ارسال تصاویر به مرکز کنترل و مدیریت هستند، ولی باید در نظر گرفت با وجود هوشمند بودن شهر دوربین ها تنها یک عامل هشداردهنده شناخته می شوند و هیچ اثر بازدارندگی ندارد. زیرا دوربین ها نمی توانند مانع وقوع هیچ فعالیتی شوند.
همان طور که مشهود است ارتباط دوطرفه بین دوربین و مرکز کنترل و مدیریت بسیار پیچیده تر از یک ضبط ساده بر روی دستگاه  ضبط کننده تصاویر است. گرچه قابل ذکر است تنها ضبط تصاویر هیچ کمکی به رشد امنیت و همچنین هوشمندسازی شهر نمی تواند بکند.
استفاده از تکنولوژی و ویژگی های هوشمند دوربین می توان راه حل مناسبی جهت افزایش امنیت شهر شود. یکی از ویژگی های فناوری تشخیص چهره است.بدین صورت که چهره ی اشخاص به طور لحظه ای کنترل و آنالیز می شود و در صورتی که قبلا اطلاعات شخصی وارد سیستم مرکزی شده باشد شخص شناسایی خواهد شد.
آنچه هوشمند سازی یک شهر را درپی دارد صرفا استفاده از ابزار الکترونیک و سیستم های ارتباطی آن شهر نیست بلکه نحوه ی برنامه ریزی و استفاده آنها در جهت ارتقا امنیت و سطح کیفی زندگی شهروندان است.
هدف شهر امن، افزایش کیفیت زندگی شهری با رویکرد توسعه پایدار است.
 
 
1398/05/17

عضویت در خبرنامه: