پلاک خوانی خودروها توسط دوربین های مداربسته

پلاک خوانی خودروها توسط دوربین های مداربسته
کارآمدترین روش ها برای تشخیص هویت خودروها، سیستم های پلاک خوان می باشند.که در سیستم های کنترل و تردد مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع سیستم ها، سیستم های هوشمند می باشند که با نصب دوربین در هر یک از نقاط ورودی و خروجی خودروها، تصاویر خودروها را ضبط می کند و با استفاده از الگوریتم پیشرفته شماره پلاک خودرو ها را با دقت بالا ثبت می نماید.پس از آن توسط نرم افزار های مربوطه به منظور مشاهده سوابق خودرو پردازش داده می شود.
دوربین های پلاک خوان در دو حالت کلی مورد استفاده قرار می گیرد:
حالت اول دوربین مداربسته پلاک خوان پلیس می باشد که می تواند به صورت نصب برروی سه پایه، نصب در خودرو های پلیس و یا نصب در خیابان ها و جاده باشد،که به دوربین های ( ANPR (Atomatic Number PlateRecognition  معروف می باشند.حالت دوم از دوربین های پلاک خوان در پارکینگ ها،پمپ بنزین ها و مراکز مهم شهری مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به ضبط تصاویر توسط تمامی دوربین های مداربسته نصب شده ، مساله ی مهمی که در قرائت پلاک ها وجود دارد وضوح تصاویر و میزان دقت در تشخیص اعداد و حروف پلاک می باشد.دوربین های مداربسته تنها قادر هستند  تصاویر را ضبط و برروی صفحه نمایش نشان دهند و اگر تنها هدف از نصب دوربین، نمایش اطلاعات باشد از دوربین هایی با تکنولوژی(HS-BLC (High SpotlightBack Light Compensation استفاده می شود که هیچ نیازی به نرم افزار ندارد.این دوربین ها با به حداقل رساندن نور چراغ اتومبیل، حروف و اعدا پلاک را قابل رویت می سازند.ولی موضوعی که در سیستم های پلاک خوانی حائز اهمیت است، علاوه بر نمایش اعداد و حروف درصفحه نمایش، قرائت اطلاعات می باشد.که از طریق نرم افزار امکان پذیر می باشد.این نوع از نرم افزارها با استفاده از الگوریتم OCR، که مخفف عبارت Optical Character Recognition می باشدکه با دقتی بالای 96درصد اعداد و حروف پلاک ها را تشخیص می دهند. این نرم افزار توانایی خواندن و تشخیص پلاک در خودرهایی با سرعت بالا را نیز دارد.
در خودروهایی با سرعت بالا دوربین های مداربسته در کمتر از یک ثانیه 15 عکس متوالی و پیوسته را می گیرند.پس از آن نرم افزار به طور خودکار عکس ها را با یکدیگر مقایسه می کند و عکسی را انتخاب می کند که واضح تر باشد و آن را  برروی صفحه نمایش نشان  می دهد. سپس آن را به اعداد و حروف تبدیل می کند و ذخیره می نماید.
در سیستم های پلاک خوان اگر از دوربین هایی با لنز با کیفیت استفاده شود دیگر لازم نیست در ورودی هایی مانند پارکینگ اپراتور پلاک ها را دستی وارد کند. بدان صورت که می توان اپراتور را کاملا حذف کرد و دوربین مدار بسته  را برروی درب برقی و یا سیستم راه بند متصل کرد.البته در بسیاری مواقع با تابش پروژکتورهای مادون قرمز دوربین ها می توانند اطلاعات پلاک ها را با خطای کمتر از 4 درصد ثبت کنند.برای حداقل رساندن میزان خطا در قرائت پلاک ها، از دوربین های پلاک خوان ترکیبی CCD های حساس به IR و رنگی، استفاده می شود.به همین دلیل مادون قرمز تصویر واضح تری جهت پلاک خوانی ارائه می دهد  وتصویر مرئی به عنوان تصویر کمکی مورد استفاده قرار می گیرد.این روش مناسب درسیستم های هوشمند ترافیکی می باشد.
این نوع سیستم ها به دلیل عدم نیاز به هرگونه تگ برای نصب برروی خودروها، از نظر هزینه بسیار مرقون به صرفه می باشد.
با توجه به توضیحات فوق سیستم های پلاک خوان دارای سه اجزای اصلی می باشند که عبارت اند از:
1)دوربین پلاک خوان:که وظیفه ثبت تصاویر را دارد.
2)نرم افزار:که الگوریتم تشخیص پلاک در تصاویر را برعهده دارد.
3)سخت افزار:شامل پردازنده، متعلقات  و پایه دوربین می باشد، که برای پشتوانه عملکرد الگوریتم ها می باشد.
 
1395/04/21

عضویت در خبرنامه: