تشخیص چهره و شناسایی چهره در دوربین های مداربسته

 تشخیص چهره و شناسایی چهره در دوربین های مداربسته
یکی از پرکاربردترین اختراعات بشر در بحث دوربین های مداربسته، قابلیت  تشخیص چهره توسط دوربین می باشد که تحول عظیمی در این صنعت ایجاد کرده است. این اختراع باعث شده است تا بسیاری از شرکت ها، سازمانها و ادارات از دوربین مداربسته شده است.
برخی ازنتایج مثبتی که استفاده  از این امکان، به سازمان ها و ادارات ضافه کرده است عبارت اند از:
بالا بردن بازخورد و کارایی اپراتورهای اتاق مانیتورینگ
افزایش عملکرد سیستم های هشدار دهنده ، نظارتی وامنیتی
قابلیت ارسال دستورات لازم به دوربین های واجد شرایط جهت شناسایی افراد بر اساس چهره صورت فرد
 
تشخیص چهره در دوربین مداربسته چگونه کار میکند؟

دوربین های مداربسته بااستفاده از الگوریتم های هوشمند نرم افزاری شکل ظاهری اجزای صورت مانند چشم گوش ابرو بینی ودهان راشناسایی وآن رابه عنوان سرِ فرد تشخیص می دهد بسته به نوع نرم افزار دوربین با پردازش اجزا صورت در تمام زوایا از جمله تمام رخ و یا نیم رخ و زوایای تا 45 درجه این امر برای تشخیص چهره میسر می‌شود.
 همانطورکه ذکرشد دراین حالت تنها صورت فرد به صورت یک تصویر مجزا درفضای مشخصی ثبت می گردد .
پردازش این تصاویر به این شکل است که ابتدا از چهره مورد نظر عکس گرفته شده و سپس در حافظه داخلی دستگاه ذخیره می‌شود و بعد از آن شما می‌توانید بازبینی کل تصاویر و فیلم‌ها فقط تصاویر گرفته شده از چهره افراد را در هر مکان و در هر تاریخی که مد نظر شماست بررسی و نظارت کنید.(عامل انسانی می تواند با بازبینی تصاویر ، چهره های موجود راشناسایی وتطبیق نماید .)

 
 تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره
در سیستم های شناسایی چهره (Face Detection) دوربین های مداربسته چهره ی فرد را در محلی از پیش تعریف شده، ثبت می کند اما توانایی انجام دیگر عملیات را ندارد.
 
در صورتی که  دوربین شناسایی چهره علاوه بر تشخیص هوشمند چهره ، صورت فرد را بر اساس شکل ظاهری اجزای صورت وشکل کلی آن شناسایی می کند و امکان جستجوی هوشمند تصویر شخص را درمیان تصاویر چهره ذخیره شده فراهم می نماید .
 
 
مزایای قابلیت تشخیص چهره

- جلوگیری از وقوع جرم:
این قابلیت بیشتر مواقع  در مکانهای پرتردد برای شناسایی افراد مجرم برای جلوگیری از وقوع جرم استفاده میشود
- دسترسی به اطلاعات به صورت صحیح و مطمئن :
اگر کاربر توانایی نظارت 24 ساعته بر تصاویر دوربین ها نداشته باشد، با استفاده از این قابلیت دوربین های مداربسته تصاویر را ضبط، ثبت و در اختیار کاربر می گذارد.
- نظارت بهتر بر فعالیت ها و رخدادها:
قابلیت تشخیص چهره باعث میشود تا فعالیت اشخاص زیر نظر گرفته شود که این امر موجب بالا رفتن امنیت و نظارت  در اماکن پرتردد می شود.
- جمع آوری شواهد و  مدارک
با استفاده از قابلیت تشخیص چهره ، به راحتی می توان تصاویر فرد مشکوک را ضبط و درصورت لزوم به عنوان شاهد ارائه کرد.
دوربین هایی که دارای قابلیت  ضبط تصاویر می باشند و  برای تشخیص چهره استفاده می شوند، نسبت به دوربین های معمولی و ساده هزینه ی بالاتری دارند .
شایان ذکر است، هزینه ی صرف شده برای خریداری این قابلیت کاملا ارزشش دارد زیرا امکانات و قابلیت های زیادی در راستای  حفظ و بالا بردن  امنیت در اختیار کاربر می گذارد .
 
 
1399/01/25

عضویت در خبرنامه: