POE چیست؟

POE چیست؟
حتما شما هم بارها با حروف POE بر روی محصولات مدار بسته و یا در کاتالوگ ها و بروشورهای آن ها مواجه شده اید. شاید برای شما هم سوال بوده باشد که این سه حرف به چه معنی است. در ادامه به توضیح این مورد می پردازیم.
POE مخفف واژه Power Over Ethernet می باشد که به معنی انتقال برق بر روی کابل شبکه است. این ایده که توان یا برق مصرفی به تجهیزات شبکه از طریق کابل و شبکه ارتباطی اولین بار در شبکه های محلی بی سیم مطرح و اجرا شد، ار آن جا که این شبکه ها در مکان هایی قرار داشتند که امکان سیم کشی برق به آسانی وجود نداشت و همچنین به علت نیاز بالای کابل های برق و هزینه زیاد آن این ایده شکل گرفت که برق مصرفی تجهیزات نیز از طریق کابل شبکه تامین گردد. پس POE شکل گرفت.
در حالت معمول دوربین ها و سایر تجهیزات شبکه به صورت عادی و با کابل برق تغذیه شده و توان مصرفی خود را دریافت می کنند، یعنی علاوه بر کابل شبکه که صرفا جهت ارتباط با شبکه می باشد، کابل و کابل کشی جداگانه ای برای برق مورد نیاز باید در نظر گرفته شود.
اما در مواردی به علت فاصله زیاد تجهیزات از منبع برق و همچنین تعداد بالای آنها هم از نظر امنیت کابل ها و کاهش احتمال قطعی و هم به علت هزینه بالای کابل و کابل کشی بهتر آن است که از راهکار مورد اطمینان POE استفاده کرد. با استفاده از POE علاوه بر اینکه یک اتصال دائم و پایدار میان دوربین ها و شبکه وجود دارد هزینه ها نیز به مقدار قابل توجهی کاسته شده و امنیت بیشتری نسبت به قطعی ها و عدم اتصال ها خواهید داشت.

برای استفاده از این راهکار به چه چیزهایی احتیاج داریم؟

علاوه بر تهیه دوربین هایی که به POE مجهز باشند، شما باید از سوئیچ هایی در شبکه استفاده کنید که آن ها هم قابلیت POE را پشتیبانی کنند و بتوانند علاوه بر دیتا انرژی مورد نیاز دستگاه ها را نیز تهیه کنند. در صورتی که از ان وی آر استفاده می کنید دستگاه ان وی آر شما نیز باید مبتنی بر POE باشد.
لازم به ذکر است که این تکنولوژی با اضافه کردن تراشه ای کوچک به دستگاه اضافه می گردد و به صورت انتخابی در مواردی که شرکت سازنده این قابلیت را پشتیبانی کند می تواند به دستگاه اضافه شود.
(دوربین های آی پی SKIPPER  از محصولات شرکت آراد تجهیز نیکان در صورت درخواست شما به این تکنولوژی مجهز خواهند شد.)

مزایای استفاده از  POE

اين فن آوری موجب صرفه جويي در كابل كشي مي شود که قطعا هزینه کمتری نیز در بر خواهد داشت و به شما امكان مي دهد با آزادی بيشتری دستگاه های تحت شبكه خود را در هر فضای دلخواهي مورد استفاده قرار دهيد. از سوی ديگر با توجه به اينكه در يک شبكه پيشرفته، به طور حتم از UPS و منابع پشتيبان انرژی استفاده شده است، سوييچ ها تا مدتي پس از قطع برق همچنان مي توانند به كار خود ادامه دهند. اگر در شبكه ای دستگاه های كاربردی مانند دوربين های تحت شبكه از قابليت POE برخوردار باشند و انرژی خود را به طور مستقيم از سوييچ های POE تأمين كنند، با قطع برق و روشن ماندن سوييچ ها با استفاده از UPS ، ميتوانند به كار خود ادامه دهند. با توجه به کابل کشی کمتر، صدمات و خرابی های سیستم ها نیز کاهش پیدا می کند و در صورت وجود مشکل خدمات و رفع مورد نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد گرفت.
تکنولوژی POE دارای دو استاندارد  (IEEE 802.3at (POE+ و (IEEE 802.3af (POE می باشد که در ادامه و مقالات بعدی به آن می پردازیم.
 
1394/12/06

عضویت در خبرنامه: